Novinky

Palmový olej - ano či ne?

01.02.2016 19:33

Na této stránce Vám předkládám vyjádření společnosti CountryLife na téma  "Palový olej". Tato společnost je největším výrobcem a distributorem BIO potravin na našem trhu. Náš obchod Vitalina odebírá větší část svého sortimentu od této společnosti a s tímto vyjádřením souhlasíme. Proto Vám zde dávám pro informaci jejich oficiální prohlášení. Jelikož informací projde tiskem i ostatními médii tolik, že si člověk těžko dělá jednostranný názor, prosím, přečtěte si jej, zamyslete se a budu ráda za Vaše názory. Zdenka Nováková, poradce pro výživu.

Vyjádření k otázce palmového oleje společnosti CountyLife

Naše společnost uvádí na trh biopotraviny, produkty zdravé stravy, přírodní kosmetiku a ekologickou drogerii již 25 let. Biopotraviny, produkt ekologického zemědělství, jediného udržitelného způsobu produkce potravin, tedy propagujeme opravdu dlouhodobě. U všech produktů, které zařazujeme do sortimentu, proto vždy posuzujeme kromě jiného i původ a ekologické hledisko jejich výroby.

Na téma produkce palmového oleje jsme se zaměřili již dříve a v letním čísle Dobrot v roce 2014 jsme vyjádřili naše stanovisko.

Palmový olej v posledních letech nahradil jiné tuhé tuky, které jsou buď příliš drahé (máslo) nebo nezdravé (ztužené tuky). Palmový olej získal v potravinářství tak významné postavení také proto, že je oproti jiným tukům nejméně náročný na přírodní zdroje. Z jednoho hektaru osázené plochy lze získat až sedmkrát více oleje než v případě slunečnice a pětkrát více než u řepky. Jako produkt sám o sobě je tedy palmový olej v zásadě přínosem.

Problémem je však velká a stále rostoucí poptávka po něm. V potravinářství je poptávka vcelku stabilní, ale stále roste používání palmového oleje při výrobě čisticích prostředků a hlavně v oblasti biopaliv. To vytváří největší tlak na to, aby byly v Indonésii a Malajsii za účelem zisku větších pěstebních ploch vypalovány další pralesy. Požáry v Indonésii, spojované právě se zakládáním plantáží pro pěstování palmy olejné, jsou označovány za jednu z největších ekologických katastrof všech dob.

Protože všechny ostatní tuky jsou náročnější na přírodní zdroje, nelze náhradu palmového oleje jiným tukem považovat za řešení. Řešením naopak je produkovat palmový olej ohleduplně a udržitelně tak jako všechny ostatní potraviny. Country Life dlouhodobě propaguje ekologické zemědělství jako jediný udržitelný způsob produkce jídla. Produkce palmového oleje nemůže být výjimkou.

Naše strategie

V našich vlastních produktech používáme výhradně bio palmový olej. Pouze 0,1 % celosvětové produkce připadá na palmový olej v biokvalitě, pochází především z Kolumbie a Ekvádoru. Palmový olej, který používáme, je v biokvalitě a také certifikovaný RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil). Jde o certifikaci zaměřenou na udržitelnou produkci palmového tuku. Existují sice pochybnosti, do jaké míry je tato certifikace spolehlivá, protože kontrola v zemích původu není snadná (korupce, nedostatečná administrativa), je to však nejvíc, čeho se zatím podařilo dosáhnout. Kontrolní organizace navíc neustále pracují na tom, aby systém poskytoval co největší záruky.

Na produkty, které dovážíme a/nebo distribujeme, máme stejné požadavky - biocertifikát nebo certifikát RSPO. Naše dodavatele podporujeme v tom, aby z běžného palmového oleje přešli na certifikovanou variantu. V současnosti jsme je oslovili s jednoznačným požadavkem. Produkty, u kterých nebude obsažený palmový olej do konce června opatřen certifikátem nebo nebude nahrazen, vyřadíme ze sortimentu.

 

 

 

Zelený ječmen - ochutnávka ve Vitalině

08.12.2015 18:19

Ve čtvrtek 9.12. Vám v našem obchodě nabídneme ochutnávku zeleného ječmene od firmy GreenWay. Tento ječmen se vyrábí sušením do 31 st. C pouze šťávy z listů mladého ječmene. Teplota zpracování zaručuje zachování veškerých enzymů.  V tom je rozdíl od ostatního nabízeného ječmene, který obsahuje sušené stéblo, ne šťávu.

Nutriční hodoty ječmene splňují nároky pro označení superpotravina.


A proč bychom měli mladý ječmen zařadit do jídelníčku? Protože:

  • má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, E a vitamínů řady B: B1, B2, B3, B6, biotinu, kyseliny listové a kyseliny pantotenové
  • obsahuje Riboflavin (vitamín B2), který přispívá k normálnímu energetickému metabolizmu, normální činnosti nervové soustavy, správnému množství červených krvinek, k normálnímu stavu pokožky a zraku. Riboflavin také přispívá k ochraně před oxidativním stresem a ke snížení míry únavy a vyčerpání.
  • obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa
  • je zdrojem vápníku, který přispívá k normální srážlivosti krve, k normální činnosti svalů, funkci nervových přenosů a normální funkci trávících enzymů. Vápník je také potřebný k udržení normálního stavu kostí a zubů.
  • vitamín B6 podporuje činnost nervové soustavy a naší psychiky a podporuje metabolizmus bílkovin a glykogenu. Podporuje tvorbu červených krvinek, přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání.
  • mladý ječmen je významným zdrojem vitamínu C, který podporuje správné fungování imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu i po něm, podporuje funkci krevních cév, tvorbu kolagenu pro normální funkci kostí, dásní, chrupavek, zubů a kůže a zvyšuje vstřebávání železa.
  • zinek obsažený v mladém ječmenu přispívá k normální plodnosti a reprodukci, udržuje zdravé vlasy, nehty, pokožku a přispívá k normální hladině testosteronu v krvi (u mužů). Zinek také podporuje funkci imunitního systému, zraku a podílí se na normálním dělení buněk.
  • je zdrojem železa, které podporuje tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, podporuje správné okysličování krve, přispívá k normální funkci imunitního systému a snižuje míru únavy a vyčerpání.


Balení ječmene Vám vydrží na 2,5 - 3 měsíce. Je vhodný pro děti od 3 let i celiatiky. Zkuste alespoň 1x za rok "ječmennou kůru" a poznáte sami na sobě výraznou změnu, ale hlavně Vaše tělo omládne, nebude unavené věkem.

Zdenka Nováková, poradce pro výživu.
Vánoční cukroví 2015 - nabídka

29.11.2015 19:59

Nabídka Vánočního cukroví - Pekárna Dvorník - domácí výroba, chuťově vynikající


Bezlepkové

Vánoční cukroví mix 1 kg DIA bezlepkové slazeno fruktózou 1 kg          720,- Kč

 

Vánoční cukroví mix 0,5 kg DIA bezlepkové slazeno fruktózou               380,- Kč

Vánoční cukroví mix 0,25 kg DIA bezlepkové - slazeno fruktózou           250,- Kč       


Celozrnné (lepkové)

              

Vánoční cukroví mix 1 kg DIA celozrnné slazeno fruktózou                     720,- Kč

Vánoční cukroví mix 0,5 kg DIA celozrnné slazeno fruktózou                  380,- Kč

Vánoční cukroví mix 0,25 kg DIA celozrnné slazeno fruktózou                250,- Kč

 

Celozrnná štola  DIA - slazena fruktózou    550 g                                      155,- Kč

Celozrnná špaldová vánočka - slazená třtinovým cukrem 570 g             135,- Kč 

Celozrnný špaldový mazanec - slazený třtinovým cukrem 230 g              70,- Kč

 

 

www.vitalina.cz


Projedli jsme se k písmenku "K"

22.11.2015 22:55

Tento týden Vám v abecedě potravin nabízím spoustu zajímavostí o potravinách, které začínají písmenek K. Určitě si zde najdete svého favorita, který Vám bude nejen chutnat, ale i takového, který Vám pomůže po stránce zdravotní. A pokud to bude prevence, tak je skvělé, že nečekáte až problém přijde. Přeji Vám hezké čtení, pohodové vaření a dobrou chuť i celé rodině. Zdenka Nováková

Ochutnávka čtvrtek 12.11.2015 - rostlinné výrobky

09.11.2015 17:20

Ve čtvrtek Vás zveme a moc rádi nabídneme výrobky z rostlinné říše - paštiky, uzeninu, pomazánky. Přijďte ochutnat a poznáte, že i bez cholesterolu jsou věci nejen zdravé, ale i dobré. Těšíme se na Vás. Zdenka, Míla a Katka z Vitaliny.

Další týden - písmenko "J"

09.11.2015 17:18

Tento týden Vás v abecedě potravin seznámím s potravinami, které považuje za důležité a proto bychom je měly v jídeníčku občas nalézti. Dají se z nich uvařit výborná jídla, buď jako samostatný pokrm nebo jako příloha. Vyzkoušejte a uvidíte, že i "J" je dobré. Zdenka Nováková

Kozí výrobky - ochutnávka 5.11.2015 ve Vitalině

04.11.2015 17:41

Tento čtvrtek Vás zveme na ochutnávku výrobků z kozího mléka. Z hlediska nutričního je kozí mléko nejpodobnější mateřskému mléku. Proto je vhodné i pro děti jako příkrm během kojení ale i po ukončení kojení. Výborné jsou kozí kaše, sušené i tekuté kozí mléko, kozí kefír, sýry krémové i tvarohové, jogurty atd. Kozí výrobky jsou vhodné i pro lidi, kteří mají intoleranci na laktózu z kravského mléka. Pokuste se zbavit předsudku, že kozí "páchne". Lze jej upravit tak, že nepoznáte změnu oproti běžně podávaným sýrům. Grilovaný kozí sýr s grilovanou zeleninou je skvělá večeře, jednohubky s kozír sýrem ozdobené směsí brusinek, sekaných mandlí a medu, jogurt s javorovým sirupem a brusinkami - to jsou neodolatelné chutě. Taky mně chvíli trvalo, než jsem na to přišla, ale nyní alespoň jednou týdně tyto výrobky zařadím do jídelníčku. Přijďte ochutnat a věřím, že nebudete zklamáni. Těší se na Vás Zdenka z Vitaliny. 

Čtvrteční ochutnávky

02.11.2015 22:47

Až do vánoc Vám nabízíme a tím i zveme na ochutnávky, které se budou konat v našem obchodě každý čtvrtek. 

                   PROGRAM OCHUTNÁVEK

                     ve  Vitalině - listopad

     Zveme Vás každý čtvrtek na něco dobrého

 

5.11.2015                KOZÍ VÝROBKY

(jogurt, sýr měkký, sýr krémový, jogurtové kozí mléko)

 

12.11.2015   Rostlinné paštiky a uzeniny

 

19.11.2015                 ŠMAKOUN    

(Natural, hlíva, mexiko, uzený, meruňka, kustovnice, švestka, kakaooříškový krém, pomerančový krém)

 

26.11.2015           GOJI – 100% šťáva

 

                                                                      www.vitalina.cz

Další týden - písmenko I

02.11.2015 19:34

Tento týden Vám představím pár důležitých výrazů začínajících na písmeno I. Potravin moc není, z našeho sortimentu zdravé výživy pouze Inulín. Ale pod slovem Imunita najdete tolik potravin..., v podstatě všechny, které jsem již popsala a k tomu navíc ty, které najdete v našem obchodě. A když se změříte na InBody, budete navíc vědět vše o sobě a o tom, jak jste se stravovali, sportovali a jak je pro Vás nejlepší pokračovat. Pěkné čtení v klidu Vám přeje Zdenka Nováková z Vitaliny.

Abeceda potravin postoupila k písmenku H. Hezké čtení!

19.10.2015 20:00

Dnes nabízím zajímavé informace o potravinách, začínajících na písmeno H. A k tomu pár receptíků, prostě jako každé pondělí. Zkuste něco nového vyzkoušet v kuchyni a budete odměněni, minimálně úsměvem. A za to - to určitě stojí. Krásný týden přeje Zdenka z Vitaliny a nezapomeňte - příště CH.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>