STÉVIE

STÉVIE – unikátní sladidlo bez kalorií

Stévie sladká je trvalka pocházející z Paraguaye a přilehlých končin, kde byla tamějšími indiány používána jako významné a přírodní nekalorické sladidlo do tradičního čaje Yerba maté. Rovněž ji využívali pro její léčivé účinky. Kromě vysoké sladivosti má příznivý účinek na zažívací systém, pomáhá při pálení žáhy, omezuje chuť na sladké ale i na tabákové výrobky a alkohol. Zmírňuje alergické reakce a snižuje únavu. Jelikož v ústech nejsou enzymy, které by ji „rozkládaly“, nezpůsobuje kazivost zubů.

Mnohem později se zjistilo, že paraguayští indiáni téměř netrpí kazivostí zubů. Překvapením bylo, že tuto zázračnou vlastnost, snižovat v ústní dutině bakterie způsobující zubní kaz, plak, paradentózu, mají sladivé látky obsažené ve stévii – steviosidy nebo-li steviol-glykosidy. Extrakt ze stévie sladké je vhodný jako úplná náhrada řepného cukru. Má nulovou kalorickou hodnotu a nulový glykemický index. Extrakt ze stévie je tedy vhodný nejen jako běžná náhrada řepného cukru, která prospívá Vaší ústní dutině, ale je též vhodný při dietních plánech či pro diabetiky.

Stevie sladká obsahuje řadu glykosidů, což jsou sloučeniny cukru s necukernou molekulou.

Krom toho je stevie bohatá na vitamíny A, C  a celou řadu minerálních látek – vápník, mangan, sodík, draslík a zinek.

Na trhu (i ve Vitalině) můžete objevit Sladík, originální komplexní výtažek z rostliny Stevia Rebaudiana, sladík original jsou čištěné 92% steviosidy, z nichž je 50% rebaudiosid A, zbytek tvoří ostatní glykosidy, vitamíny a minerály.

Steviosidy ve Sladíku  jsou 320x sladší než řepný cukr. Unikátním způsobem šlechtění, selekcí rostlin určených na zpracování a následnému čištění extraktu byly, při doporučeném užití, steviosidy ve sladíku zbaveny své typické nahořklé chuti.

Jelikož rebaudiosid ve velkých koncentracích mnoha lidem chuťově připomíná umělé sladidlo, dělá tento unikátní proces zpracování sladíku komplexně chuťově nejlepší extrakt.

Stévie sladká prášek je vhodná jako náhrada cukru a umělých sladidel při pečení, smažení, vaření a slazení čaje, kávy a jiných teplých nebo studených nápojů a dalších jídel. Lze ji použít i při zavařování ovoce nebo zeleniny. Je to samozřejmě unikátní přírodní sladidlo bez kalorií.

Stévii můžete koupit rovněž v tabletách a jako sušený list.

Vzhledem k nulové kalorické hodnotě je vhodné při boji s obezitou a při redukčních dietách.

Stévie si sladivost zachovává i při vysokých teplotách a její dávkování si musíte individuálně vyzkoušet.

Stévii můžete snadno pěstovat jako přenosnou rostlinu, v létě venku, v zimě v bytě.