RACIO...

 

RACIO ….alias PUFOVANÉ – nouzovka, když nestíháte

Při výrobě Racio chlebíčků je vstupní výrobní surovinou pšenice špalda nebo kamut, amarant, žito, ječmen, kukuřice a rýže. Zvlhčené suroviny se dávkují do expanzní formy pečícího stroje, představte se např. míchačku, kde vlivem vysoké teploty 300 st. C a vysokému tlaku dochází během 10 sekund k odpaření vlhkosti, nabobtnání zrn a jejich expanzí – vytlačením k nabobtnání a vytvořením tvarů – korpusů chlebíků. Touto metodou zůstanou zachovány nutriční hodnoty a zvýší se podíl vlákniny.

Racio výrobky jsou bez laktózy, bez přidaných tuků, v závislosti na zpracovávané surovině (rýže, amarant, kukuřice) i bezlepkové. Neobsahují mouku, vejce, cukr, tedy z pohledu výživy jsou zdravější než bílé pečivo či nedej bože koblihy.

Výrobky RACIO nemusí tvořit běžnou a pravidelnou součást Vašeho jídelníčku, ale ve chvíli, kdy nestíháte připravit chutnou snídani nebo svačinu do práce či dětem do školy, je příjemné sáhnout do zásob a najít něco chutného, ale navíc zdravého.

Sortiment nabízených výrobků je neuvěřitelně široký, a to nejen co se týká surovin, ale i chuťových kombinací a ochucovadel, např. kvalitní čokolády, bazalky, rajčat, kmínu, kopru, máku, jogurtu apod.

 

PUFOVANÉ VÝROBKY A ZDRAVÍ

U pufovaných výrobků bývá často kritizován vysoký glykemický index  - GLYX. Ten znamená, jakou rychlostí vstupují cukry do naší krve, jak rychle se zasytíme a jak rychle vyhladovíme. Čím vyšší GLYX, tím rychleji stoupnou cukry v krvi, rychleji se nasytíme, ale ještě rychleji dostaneme hlad a potřebu zase jíst, navíc většinou sladké jídlo.

Pufované výrobky obecně se řadí mezi výrobky s vysokým GLYXem, tedy méně zdravé. Ale musíte si všímat, z jaké suroviny jsou vyráběné. U rýžových je GLYX 77 – tedy vysoký, ale u kajutových 45 – tedy v „normě“. Samozřejmě GLYX můžete snižovat tak, že potraviny s vysokým GLYXem kombinujete např. se zeleninou, sýrem, šunkou, avokádem, jogurtem a tím GLYX zprůměrujete, tedy snížíte.

Pufované chlebíčky jsou dobrou volbou pro rychlé doplnění energie. Pokud dodržujete zdravý životní styl, sportujete a jíte zdravě, tak Vám pár chlebíčků určitě neublíží. Samozřejmě by se nemělo nic přehánět, a pokud nesníte na posezení celé balení, rozhodně se o svou štíhlou linii bát nemusíte. A to platí nejen o Pufovaných výrobcích.