QUEST-PROTEIN

 
 

QUEST PROTEIN – MERCEDES MEZI PROTEINY

PROTEINY – o co se jedná?

Proteiny jsou z pohledu chemie polypeptidické řetězce. Tak jako většina látek, i proteiny se skládají z určitých stavebních kamenů. V tomto případě se jedná o aminokyseliny, které se spojují do různě (a většinou značně) dlouhých molekul, čítajících až několik desítek tisíc aminokyselin. Proteiny jsou pro život nepostradatelné. Jsou totiž základním stavebním kamenem prakticky všeho, co se v těle vyskytuje. Od enzymů přes mezibuněčnou tekutinu až po opěrný a pohybový systém, tedy především svalů, které se skládají vesměs pouze z proteinů. Proteiny se neukládají do zásoby, proto je potřeba je pravidelně dodávat tělu ve stravě. Proteiny nejsou určeny pouze pro sportovce, jak si většina lidí myslí, ale pro každého člověka, ať se věnuje sportu aktivně, rekreačně nebo pouze pasivně.

PROTEINY - proteinové - KONCENTRÁTY - proč je užívat?

Základní funkcí proteinů - proteinových koncentrátů je získání kvalitní svalové hmoty a kvalitnější regenerace svalových vláken. Jsou ideální při intenzivním tréninku pro výživu svalů na zvýšení jejich objemu, zvýšení výkonnosti a zkrácení doby regenerace. Tyto proteiny - proteinové přípravky jsou obohacené různými doplňky ke snížení nežádoucích katabolických dějů (opětovná ztráta vybudované svalové hmoty).

PROTEINY jsou v těle důležité pro

  • výživu a růst svalů, šlach, kůže, kostí
  • zkrácení doby regenerace po fyzickém výkonu
  • podporu tvorby svalové hmoty
  • ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem
  • ochranu svalové hmoty před devastací  (ztrátou) v průběhu snižování nadváhy
  • spalování tuků a redukci nadváhy
  • Proteiny se postupně vstřebávají až po dobu 7 hod, jejich užívání je vhodné na noc

 

 

PROTEINY - MICELÁRNÍ KASEIN

Micelární kasein je pomalu vstřebatelný protein vhodný zejména jako noční protein nebo protein do redukčních diet, který výborně zasytí. Pomalé a dlouhodobé uvolňování aminokyselin z micelárního kaseinu do krevního řečiště může trvat až 7 hodin po požití. Z toho důvodu jsou proteiny z micelárního kaseinu výbornou volbou k použití před spaním jako vysoce antikatabolický doplněk s pozvolným uvolňováním aminokyselin během celé noci.

PROTEINY - jaké množství tělu dodávat?

U běžné populace a rekreačních cvičenců, je to denně asi 1 gram proteinu na kilogram tělesné hmotnosti. Takovéto množství je reálné dodat tělu v denní dávce jídla. Nejkvalitnější z hlediska výživy jsou proteiny obsažené v bílcích vajec, ve šmakounovi, mléce, mléčných výrobcích (tvaroh), a mase.  U sportovců je doporučovaný příjem 2 - 3 gramy proteinu na kg tělesné hmotnosti denně - dle potřeby a také fáze tréninku. Takovéto množství proteinů ale již není příliš příjemné pro lidský organizmus zpracovávat formou příjmu v potravinách. Proto je vhodné používat potravinové doplňky. Pozor! - nadměrný přísun proteinu nepřiměřeně zatěžuje metabolismus a ledviny, zpomaluje proces regenerace po zátěži a zvyšuje riziko poškození ledvin.

ZDROJE PROTEINŮ

Proteiny živočišné: výhodou těchto proteinů je vyšší podíl esenciálních aminokyselin (jsou označovány jako plnohodnotné).

 Nevýhodou těchto proteinů je, že s sebou přináší často i velké množství tuku a cholesterolu. Proto je třeba klást důraz na přísun jen nízkotučných zdrojů - libové maso, drůbež bez kůže, ryby, králík, šunka, zvěřina, vejce, bílky, nízkotučné sýry, netučný tvaroh, šmakoun, zakysané nápoje, ricota, tvarohové sýry...

 

Proteiny rostlinné: výhody - většinou nízkotučné, přináší zároveň vlákninu, obsahují spousty vitamínů a minerálů rostlinného původu

 Nevýhoda – kromě sóji a quinoi  a výrobků z těchto surovin (mléko, vločky, dezerty) nemají tyto proteiny všechny nepostradatelné aminokyseliny (jsou nazývány jako neplnohodnotné). Bohatým zdrojem jsou luštěniny, zvláště čočka, cizrna, bob zelený, sójové boby a sójové výrobky, seitan, RoBi maso.

 

Proteiny - koncentráty: Tyto proteiny se používají jako doplněk k přirozeným zdrojům pro zabezpečení požadovaného, dostatečného příjmu proteinů při redukci tukové tělesné hmoty. Značný význam mají proteinové koncentráty jako rychlá dodávka proteinů před a po fyzické zátěži.

 Výhody: jsou plnohodnotné, „čisté“ - s minimálním přísunem sacharidů, tuků, cholesterolu, rychlá příprava, kdykoliv „po ruce“ v podobě koktejlu. Na trhu najdete konopný protein, rýžový, hrachový..

Mezi proteiny hraje hlavní roli QUEST PROTEIN POWDER a tyčinky QUEST BAR

Jedná se o doplněk stravy. Je to nízkokalorický bílkovinný prášek se sladidly. Vhodný pro přípravu proteinového nápoje, dále pro vaření a pečení. Obsahuje méně než 1 g cukru a 23 g bílkovin v jedné dávce.  Tyto bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty a k udržení normálního stavu kostí. Proteinový prášek je vhodný buď do koktejlů, smoothie, ale i do palačinek, vločkových hrudek apod.

TYČINKY QUEST BAR

QUEST BAR je potravina určená pro zvláštní výživu. Sacharidovo-proteinová tyčinka (20 g proteinu v tyčince) je vhodná pro aktivní sportovce nebo fyzicky pracující jedince. Hodí se jako dezert ke svačině nebo ve chvílích hladu (při nedostatku energie). Obsahuje sladidla – stévii.