OSTROPESTŘEC

 
 

OSTROPESTŘEC – PODPOŘTE ZDRAVÍ SVÝCH JATER

Ostropestřec mariánský je dekorativní bodlák, který je ozdobou každé zahrady. Vyskytuje se jako letnička nebo dvouletka, jež kvete až druhým rokem. Jeho květy mají purpurovou barvu, jak ji známe u většiny bodláků. Ostnaté listy této rostliny mají typické bílé žilkování, podle kterého také ostropestřec nejlépe poznáme. Dříve se k léčení většinou používaly listy a kořen, dnes jsou to hlavně semena.

Proč ostropestřec a játra patří k sobě?

Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do určité míry metabolizují hormony, chemické léky a další látky. Játra také produkují enzymy, které podporují tento detoxikační proces. Játra jsou hlavním orgánem naší detoxikace a probíhají zde složité eliminace především našich vlastních zplodin látkové výměny a dále i škodlivin z potravy, vzduchu nebo vody. Moderně i ze šatstva, chemie a léků.

 

 

Co do důležitosti, patří játra k nejdůležitějšímu orgánu, který se stará se o látkovou výměnu. Játra vytváří také žluč, shromažďující se ve žlučníku. Žluč je pro náš organismus důležitá pro správné trávení tuků. Z výše uvedeného vyplývá důležitost jater a tím věnovat zvýšenou pozornost jejich fungování. Alkohol, toxické chemikálie, léky, acidóza atd. játrům nesmírně škodí. Téměř všechny léky, zejména ty, které jsou vyrobeny z uhelného dehtu, jako je aspirin vážně poškozují jaterní tkáně. Tradiční léčebné využití při ochraně a léčbě jater, které je používané více než 2000 let, spočívá ve využití ostropestřce mariánského.

 

Předchůdci dnešních přírodních léčitelů předepisovali ostropestřec při léčbě onemocnění jater, křečových žil, menstruačních potíží a onemocnění ledvin.

Ostropestřec mariánský, bylinka opilců je jednoznačně jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci.

V roce1968 izolovali němečtí vědci ze semen ostropestřce tři látky mají­cí ochranný vliv na játra: silibinin, silidianin a silikristin. Těmto látkám se souhrnně říká silymarin. Obsah silymarinu ve zralých semenech je 4 - 6%. Silymarin má na játra hned několik léčebných účinků. Váže se na receptory na membránách jaterních buněk, které propouštějí jedovaté látky, a tím zabraňuje jejich vniknutí do jaterní tkáně. Je to silný antioxidant, který chrání jaterní buňky před chemickými procesy zodpovědnými za většinu poškození. Je výkonnější v ochraně buněk před vysoce reaktivními molekulami než vitamíny C a E. Dále povzbuzuje obnovu poškozených buněk jater a posiluje imunitní systém.

 

Ostropestřec pro alkoholiky a obézní, po žloutence a otravě

Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu, i například po otravě houbami apod. Vhodné jsou i tam, kde k zanesení jater došlo buď v důsledku špatné výživy, nebo nadvýživy, tedy u lidí obézních. Zbavují naše tělo též například dnes tak běžných chemických přídatných látek z potravin, které našim játrům při vysokém množství nepopiratelně škodí.

 

Další příznivé účinky

U léčených rakovinou snižuje silymarin možnosti lékového poškození jater při chemoterapii a urychluje odstraňování toxických látek z těla. Rostlina také zklidňuje záněty a může zpomalovat množení kožních buněk při psoriáze (lupénce). Může být i prospěšná u emdometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti tím, že pomáhá zpracovat játrům ženský hormon estrogen. Zlepšuje odtok žluče.

 

Léčebné využití

Hepatitida – rychlejší normalizace jater po žloutence

Otrava houbami – sylimarin zabraňuje jedu proniknout do jaterních buněk

Cirhóza jater – stabilizuje funkci jater při poškození alkoholem

Poškození jater způsobené jedy – minimalizuje vliv jedovatých průmyslových látek, např. toluenu a jiných těžkých kovů

Zmírňuje následky chemoterapie a užívání léků

Posiluje imunitu

Zlepšuje problémy s křečovými žílami

Zmírňuje poruchy trávení, žlučníkové kameny a žlučníkovou koliku

Zmírňuje onemocnění slinivky a dvanácterníku

Migréna

Závrať

Deprese

 

 

 

Příznaků toxicity - otravy jater je mnoho. Někdy bývá signálem:

    zácpa

    hemeroidy

    nepříjemný tělní zápach

    povlaky na jazyku

    také i posedlost po cigaretě, alkoholu a pivu

    posedlost po šálku kávičky nebo přejídání se

    ucpaný nos

    hleny v průduškách, ústech, "vosk" v uších

    vypadávání vlasů

    bledá stárnoucí kůže

    zhoršená kvalita zraku

 

    Nejúčinnější pro tělo je pojídání 20 - 60 i více semen za důkladného rozkousání při každém jídle. Slupky se zároveň podílejí na čištění sliznice střeva od starých nánosů. Lidem se zánětem žaludku a dvanáctníku, zánětem střev, zácpou či hemeroidy ap. toto ale nelze doporučit, protože slupky v těchto orgánech stírají také ochranný hlen. V tomto případě je vhodnější si lžičku semen pomlít na tříštivém mlýnku na kávu a hned jíst ne užívat ostropestřecový olej či kapičky.

 

 

Ostropestřec mariánský se v žádné formě nedoporučuje:

    těhotným a kojícím ženám

    lidem s vysokým krevním tlakem

    bez konzultace s lékařem osobám trpícími závažnými chorobami