LOTOS

 
 

Lotos – potrava pro tělo i pro ducha, symbol čistoty i životní moudrosti

Co to vlastně Lotos je?

Lotosy jsou velkokvěté vytrvalé vodní leknínovité rostliny s tlustými oddenky plazícími se v bahně. Velké široké listy plovoucí na vodě jsou dlouze řapíkaté a velké bílé květy vykukují na dlouhých stopkách nad vodou. Lotosů je více druhů, nás ale bude zajímat lotos pravý (také „indický“ či „ořechonosný“, Nelumbo nucifera), pocházející z Indie a pěstovaný v Indii, Číně a Japonsku.

Pojďme zavítat do tajů asijské kuchyně. Lotos patří již po staletí do asijského jídelníčku, nechme se inspirovat jeho účinky a jeho použitím si rozšiřme rejstřík potravin, které můžeme využívat v kuchyni!

Lotos indický ořechoplodý, nazýváme také padma nebo lotus. Je symbolem božství, čistoty a plodnosti a je národní rostlinou Indů i starých Egypťanů. Lotosové oddenky se sbírají na podzim, kdy obsahují nejvíce účinných látek. Všechny části lotosu (oddenek, listy, ořechy i květy) jsou jedlé a mají i medicínské použití.

Lotos obsahuje medicínsky cenné látky asparagin, nelumbin, vitamíny A, B3, vitamín C a minerální látky (fosfor, draslík ad.). Asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích cest, odstraňuje z těla nebezpečné metabolity toxické pro mozek. Asparagin dále podporuje léčbu syndromu chronické únavy, dynamizuje a zvyšuje vitalitu a je doporučován v případech impotence. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů. Lotosový škrob obsahuje 13 % jednoduchých cukrů a je dobrým a zdravým zdrojem energie. Lotos pomáhá při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, plicních i ledvinových potíží.

 V čem nám tedy Lotos pomáhá?

  • Je to vynikající lék při nachlazení, kašli, astmatu
  • Zvyšuje vitalitu a je zdravým zdrojem energie
  • Podporuje léčbu syndromu chronické únavy
  • Vylučuje přebytek tekutin z plic a dýchacích cest, pomáhá při ledvinových problémech
  • Odstraňuje toxiny nebezpečné pro mozek

 

LOTOS  je skvělá součást zdravého jídelníčku a přeji Všem, aby Vám dodal životní energii a duševní sílu.

Využití v kuchyni najdete v záložce RECEPTY