KOZÍ VÝROBKY

 

Kozí mléko? Tohle vás překvapí!

Toužíte po „elixíru zdraví a krásy“? Pak určitě vyzkoušejte kozí mléko a výrobky z něj. Kozí mléko je totiž výborné na problematickou pleť, chrání vaši imunitu, pozitivně působí proti civilizačním chorobám, hodí se do redukčního jídelníčku a pít jej mohou i děti a alergici. A věděli jste, že je mnohem méně tučné než kravské mléko, a proto se hodí pít i při dietě?

Účinky kozího mléka na zdraví jsou dokázány nejenom staletími užívání, ale jsou také podloženy mnoha vědeckými studiemi. A jaké jsou jeho hlavní výhody? Je lehce stravitelné, pozitivně působí na imunitní systém, příznivé účinky má také při kloubních onemocněních a je často doporučováno jako prevence nádorových chorob. Působí antistresově, reguluje vlhkost pleti a zlepšuje onemocnění kůže.

Obsahuje minerální soli, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor. „Ve 250 ml kozího mléka přijmete až 30 % doporučeného denního příjmu vápníku a je známé, že právě vápník se hodí při redukční dietě – pomáhá totiž metabolismu štěpit tuky. Hořčík navíc chrání srdce před kardiovaskulárním onemocněním a snižuje krevní tlak. Také obsahuje vitaminy A, skupiny B, C, D, E a kyselinu listovou. Kozí mléko je cenným zdrojem bílkovin – s jedním hrnkem kozího mléka přijmete až 18 % kvalitní bílkoviny. Lepší stravitelnost je způsobena složením tukových částic, které se podobají mateřskému mléku.

Lék proti migrénám

Odborníci také tvrdí, že kozí mléko pomáhá ženám trpícím migrénami. Pokud je to i váš problém, zkuste kravské mléko ve svém jídelníčku nahradit právě kozím. Navíc je plné látek z bylin, které koza na pastvě sní. Kozy jsou totiž velmi vybíravé, a proto nepozřou vše, co jim takzvaně „naservírujete“ na zahradě. Ne nadarmo se říká – „mlsný jako koza“...

„Kozí mléko se hodí také do redukčního jídelníčku. Není totiž tak tučné jako mléko kravské a pro mnoho lidí může být i lépe stravitelné.

Pochutnají si alergici i děti

Výzkumy se také zaměřily na konzumaci kozího mléka a výrobků z něj dětmi. V dnešní době jich totiž už přes 8 % trpí alergií na kravské mléko, respektive bílkovinu v něm obsaženou. Vhodnou náhradou za kravské mléko a výrobky z něj mohou být právě kozí produkty. Bylo prokázáno, že celých 75 % těchto dětí nemá s trávením kozího mléka problémy. Intoleranci laktózy jako takové ale samozřejmě ani kozí mléko neřeší! Vhodné je i pro léčbu atopického ekzému, a to nejen ke konzumaci, ale i ke koupelím.

 

 Doporučuji ochutnat salát, který se hodí jako předkrm i jako hlavní jídlo. Je velmi oblíbený ve Francii. Francouzky na jeho chuť, vyváženost a lehkost nedají dopustit. V restauracích po celém světě najdete jeho mnohé varianty – slané i sladké.

Salát s parmskou šunkou a kozím sýrem

Ingredience: parmská šunka, přírodní kozí sýr, 3 druhy salátu (hlávkový, rucola, římský), 1 červená a 1 žlutá paprika, 2 středně velká rajčata, salátová okurka, med, vlašské ořechy, francouzská bageta, balsamico, olivový olej, sůl, pepř.

Postup: Otrhejte listy salátu, nakrájejte zeleninu a smíchejte dohromady s vlašskými ořechy. Poté osolte, opepřete a pokapejte balzamikovým octem a olivovým olejem. Nakrájejte bagetu a dejte na ni kolečka nakrájený kozí sýr. Rozehřejte troubu a na 5 minut do ní vložte bagetky se sýrem. Po zapečení ozdobte sýr vlašským ořechem a pokapejte medem. Servírujte s parmskou šunkou.

Tip: Přidat můžete i sušené ovoce

 

 

 

 

Pravidelné užívání kozího mléka

 • sehrává aktivní roli v prevenci rakoviny
 • prokazatelně působí na výstavbu a obnovu buněk
 • je lépe stravitelné než mléko kravské
 • je vhodné pro alergiky na kravské mléko
 • má příznivé výsledky při léčbě onemocnění kůže, atopického ekzému nebo astma
 • působí pozitivně na žaludek a střeva
 • je doporučované při léčbě plicních onemocnění a nervových poruch

 

Má vaše batole alergii na kravské mléko? Pomůže mu kozí!

Velkým problémem u kojenců je alergie na kravské mléko. Mléčná bílkovina je nestravitelná až pro 6 % malých dětí. Odborníci mají pro rodiče takových malých alergiků radu: vyzkoušejte mléko kozí, podobá se mateřskému!

Alergie se projevuje průjmem, příměsí krve ve stolici a kožními problémy. „Optimální je kojení, avšak ani mateřské mléko plně nechrání před rozvojem této alergie, například když matka hodně kravské mléko konzumuje sama.

Alergii na kravské mléko může vyřešit podávání příkrmu z mléka kozího už i kojeným dětem od 4. měsíce. Až do teď přitom čeští pediatři nedoporučovali kozí mléko dětem do jednoho roku. Nyní je to ale jinak! Česká pediatrická společnost doporučuje alergickým dětem příkrmy z kozího mléka. To neobsahuje oproti kravskému skoro žádné alergeny a kozí mléko se složením podobá mléku mateřskému.
Potraviny s obsahem kozího mléka určené pro výživu kojenců a malých dětí jsou i pro zdravé jedince bohatým zdrojem mastných kyselin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Kozí mléko je dobře stravitelné, má vysoký obsah vápníku, fosforu, draslíku a chloridů, zinku a selenu. Obohacuje se kyselinou listovou a vitamínem B12.

 

 

Tuky kozího mléka jsou podobnější tukům mateřského mléka a jsou lépe stravitelné než tuky mléka kravského. „Přípravky z kozího mléka jsou vhodné i pro kojence, kteří trpí často střevními kolikami a tuhou stolicí,“ vysvětluje Hana Poskočilová ze společnosti, které dětské příkrmy vyrábí. „Sama jsem se o tom přesvědčila i v případě mé vnučky, kterou trápily úporné více než půlhodinové bolesti bříška,“ dodává.

Kozí mléko je mnohem zdravější než kravské

Pití kozího mléka je zdravější než konzumace toho kravského. Kozí produkt má více zdraví prospěšných látek než kravský a je vhodnější při prevenci chudokrevnosti z nedostatku železa.

Konzumace kozího mléka přispívá i k zastavení měknutí kostí.

 

Kozí mléko je elixírem krásy a zdraví

Pozitivní účinky kozího mléka znali již naši předkové a bylo jimi považováno za „elixír krásy a dlouhověkosti“. Léčebné účinky kozího mléka jsou dnes podloženy i vědeckými studiemi. Příznivě působí na onemocnění trávicího traktu a orgánů jako játra či slinivka. Pozitivní je též jeho vliv na alergie – řada lidí je alergická na kasein, který je hlavním proteinem v kravském mléce.

 

Mléko je základem výživy hlavně mláďat savců, která z něj získávají nejen vitamíny a minerály, ale i další prospěšné látky, zejména potřebné pro upevnění imunity. Mléko ve výživě dospělých je spornou záležitostí. Názory odborníků na zdravou výživu se liší – jedni jej vychvalují zejména jako zdroj vápníku, jiní zatracují a tvrdí, že je zdrojem zahleňování střev a že si dospělý organizmus člověka z mléka nedokáže vápník vzít. V jednom se však odborníci shodují – když už mléko, tak raději kozí nebo v podobě kysaných nápojů a jogurtů.

 

Kozí mléko obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků. Například vápníku má víc než mléko kravské. Obsahuje také hořčík, draslík, sodík, mangan a další i vitamíny A, C, E, D a vitamíny řady B, včetně kyseliny listové.

 

Jak nám kozí mléko pomáhá?

Je prevencí nádorových onemocnění: Koza nikdy neonemocní rakovinou. Její tělo si dokáže vytvářet účinné protilátky proti nádorovému bujení. Předpokládá se, že u lidí, kteří pijí kozí mléko, bude předpoklad onemocnění rakovinou nižší.

Stres a migrény: Pokud ze svého jídelníčku vyloučíte kravské mléko a nahradíte jej kozím, může dojít k výraznému snížení počtu migrén a k jejich méně obtížnému průběhu.

Revmatické bolesti: Kozí mléko má protizánětlivé účinky a tak pozitivně ovlivňuje revmatické stavy.

Posílení imunity: Díky svému složené kozí mléko posiluje imunitu a snižuje tak výskyt a četnost nemocí.

Alergie a ekzémy: Kozí mléko neobsahuje bílkovinu kasein, která je obsažena v kravském mléce. Má se přitom za to, že až 60 % populace je více či méně na tuto bílkovinu alergická. U kožních ekzémů pomáhají koupele zejména v kozí syrovátce.

Nemoci trávicího traktu, jater a slinivky: Kozí mléko pomáhá díky svému složení i při těchto onemocněních. Snižuje zahlenění orgánů a svým zásaditějším charakterem, než má mléko kravské, také trávící trakt udržuje v le

Nepili jste ještě kozí mléko? Připravte se na to, že chutná jinak než kravské!

 • Kozí mléko neodmítne žádný gurmán. Dobře a čistě zpracované nepáchne, přestože to o něm mnozí jedinci tvrdí.
 • Chuť kozího mléka je méně sladká než kravského. To je asi největší chuťový rozdíl, se kterým se musíte vyrovnat.
 • Určitě se zejména na poprvé nepokoušejte pít kozí mléko teplé nebo čerstvě nadojené. Pro mnohé je totiž vůně teplého mléka nepříjemná – a to nejen kozího, ale i kravského. Nejdříve jej nechte pořádně vychladit.
 • Pokud jste přece jen citlivý na změnu chutí, zkuste pro začátek pít kozí mléko přilité do kávy nebo studené s kakaem (Granko).
 • Jestliže vám sladké kozí mléko skutečně nechutná, vyzkoušejte kefír – ten je nesrovnatelně lepší než kefír kravský a chuť není tak výrazná jako u sladkého kozího mléka.