KOMBUCHA

 

Kombucha

Co to vlastně je?

Kombucha není kultura houby, ale jedná se o symbiózu několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces (hlavně tzv. Schizosaccharomyces) a octových bakterií (hlavně Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Každá kultura má trochu jiné složení, které se mění s podmínkami, v jakých je pěstována. Kombuchu jako takovou tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi. Na pohled vypadá kombucha jako šedo-hnědá rosolovitá placka. Čerstvá má světlou barvu, čím starší je, tím více tmavne. Životnost kultury je maximálně šest měsíců. Při výrobě nápoje dochází k rozmnožování v kultuře obsažených mikroorganizmů. Nová kultura se vytváří na povrchu čajového nálevu a vypadá jako tenký (asi 3 mm po 8 dnech) povlak. Měla by být ponechána alespoň 15 dní (pro vytvoření silné kultury 3 až 5 týdnů) s mateřskou kulturou, než bude schopna samostatné existence.

Účinky kombuchy pro zdraví

Pojmenování zázračná houba nezískala kombucha jen tak zbůhdarma. I přes svůj nepříjemný vzhled má totiž spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Díky vysokému obsahu kyseliny glukuronové povzbuzuje nebývale imunitní systém a očišťuje lidské tělo od škodlivých látek. Současně působí také jako prevence rakoviny. Samotná kombucha se velmi efektivně brání plísním a infekcím a tuto svoji vlastnost předává i výslednému nápoji. Kombuchový čaj tedy funguje i jako přírodní antibiotikum.

Tím však výčet ještě zdaleka nekončí. Kombucha totiž pomáhá také při léčbě zánětů, cukrovky, vysokého tlaku, zmírňuje menstruační bolesti i migrény a pozitivně podporuje boj s obezitou.

Kombucha je lahodný, osvěžující a hlavně zdraví prospěšný živý nápoj. Obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12). Odstraňuje toxické látky z těla, normalizuje imunitní systém, dodává organismu bioenergii.

Jak ji získat?

Kombuchu si můžete pořídit buď ve formě kultury a pěstovat si ji sami, což je trochu časově náročné, nebo si koupit již hotový nápoj s různými příchutěmi. Pokud užíváte kombuchu preventivně, stačí pít 1,5 deci denně nebo obden. Láhev o obsahu 2 l Vám vydrží tedy minimálně na 18 dní a tím investice do hotového nápoje není tak závratná.