ECHINACEA

 

Echinacea  (třapatka)

Pochází ze Severní Ameriky, kde byla léčiteli velmi využívaná, ale s nástupem antibiotik ztratila neprávem na významu. Nyní opět získává oblibu, protože podporuje imunitní systém při nachlazení, chřipce a jiných infekcích.

  • snižuje náchylnost k nemocem z nachlazení
  • příznivě ovlivňuje infekční choroby
  • pomáhá v boji proti aftům, opakovaným infekcím dýchacích a močových cest a středoušním zánětům
  • urychluje hojení povrchových ran a kožních zánětů

 

Echinacea je  přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci.

Echinacea dokáže pomáhat v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění - zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Echinacea pomáhá rovněž při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí.


DALŠÍ PŘÍZNIVÉ ÚČINKY: Echinacea může mít svou cenu také při některých recidivujících nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha. Někdy se také používá při léčení streptokokových a stafylokokových infekcí, u herpetických ¬infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex, a při zánětech průdušek a vedlejších dutin nosních. Mezi autoimunní choroby, při nichž se může echinacea uplatnit, patří lupus, roztroušená skleróza, revmatická artritida aj. V současné době se zkoumá její vliv na chronický únavový syndrom a AIDS. Určitý vliv může snad také mít na některé formy rakoviny, zvláště u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapii a ozařování.


Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

Echinacea obsahuje látku, která pálí na rtech a na jazyku, pokud ji užíváte v tekuté formě. Právě pálení na rtech je známkou toho, že se jedná o kvalitní přípravek.

V našich podmínkách je echinacea oblíbená zahradní květina.