DÝNĚ-OLEJ-SEMÍNKA

 
 

Dýně – potrava pro cévy, která chutná i léčí

Dýně má jedinečnou nutriční hodnotu, a to látkami, které obsahuje ale i látkami, které neobsahuje. Neobsahuje tuk a sodík, proto neohrožuje srdce a arterii – tj. céva, která vede krev od srdce. Na druhé straně má velké množství betakarotenu – dobrý pro oči a bojuje s infekcí, draslíku a vápníku. Rovněž obsahuje rozpustnou vlákninu, díky které účinně zahání hlad. Dýně snižuje krevní tlak, má diuretické (močopudné) a protirakovinné účinky.

Pomáhá při těchto obtížích:

-          Hypertenze – snižuje krevní tlak a brání tvorbě krevních sraženin a arteriích

-          Ischemická choroba srdce – angina pectoris a infarkt myokardu

-          Poruchy ledvin – působí jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči a vylučování tekutin z těla

-          Problémy se žaludkem – dužina dýně neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny a na sliznici žaludku má změkčující a ochranný účinek. Při nadbytku žaludeční kyseliny, při pálení žáhy, při poruše trávení a při žaludečních vředech se doporučuje uvařenou dýni rozmixovat s živočišným nebo sójovým mlékem, osladit medem a vypít.

-          Zácpa – vláknina působí jako mírné projímadlo ale nedráždí střeva

-          Prevence rakoviny – obsahuje nejúčinnější látky, které mají antikarcinogenní účinek – betakaroten, vitamin C a vlákninu.

-          V čase puberty působí blahodárně proti akné a zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

-          Patří mezi přírodní léky proti různým parazitům a tasemnicím.

-          Jsou dobré pro zdraví prostaty. Olej z dýňových semínek zmírňuje obtížné močení při zvětšené prostatě.

 

Dýně je vhodná při redukci váhy, má nízkou energetickou hodnotu. Je snadno stravitelná, může se podávat i kojencům jako alternativa mrkve. Při zpracování dýně ji nemusíte loupat, teplota při vaření si se slupkou poradí.

 

Součástí dýně je nejen dužina, ale i semínka. Dýňová semínka obsahují hodně vitamínů D, E, K a C, betakaroten, vitamíny sk. B, draslík, vápník, omega-3 mastné kyseliny. Jejich význam je totožný s dýní jako plodem.

            Používají se:

-           Proti střevním cizopasníkům a při zánětech močových cest

-          Podporují imunitu

-          Snižují vysoký krevní tlak

-          Snižuje potíže s prostatou

 

Lisováním semínek se vyrábí dýňový olej. Lisovaný za studena má tmavou barvu a lehce oříškovou chuť.  Opět i olej má stejné účinky na zdraví jako dýně i semínka.

 

Závěr: z dýně nic nevyhazujte, vše poslouží Vašemu zdraví. Krémová dýňová polévka posypaná praženými dýňovými semínky a zakápnutá dýňovým olejem – to je delikatesa.

 

Pár receptů z dýně najdete v záložce RECEPTY