BANÁNY

Banány

Banány splňují pořekadlo „ Až pocítíte úzkost, zkuste sníst banán“. A splňují to díky vitamínu B6 a tryptofanu, což je látka, která podporuje psychické uvolnění a tím lepší náladu. Banány jsou jedním z nejvýživnějších a nejléčivějších ovocných plodů na planetě.

Toto ovoce zároveň organismus chrání před srdečním onemocněním, mrtvicí a problémy s trávením.

Z hlediska výživového má velký význam draslík, který snižuje krevní tlak a tím i riziko mrtvice. Dále obsahuje pektin, což je druh rozpustné vlákniny, která prospívá srdci a pomáhá i zmírňovat průjem. No a znovu připomínám Tryptofan, což je aminokyselina, která podporuje produkci serotoninu – hormonu štěstí a dobré nálady, navíc snižuje deprese, úzkost a nespavost. Z vitamínů je významný vitamín B6, který se podílí na tvorbě červených krvinek, zmírňuje premenstruační syndrom a usnadňuje komunikaci mezi svalstvem a nervy.

V banánech jsou nejvíce zastoupeny sacharidy – asi 20%. V méně zralých plodech se vyskytují převážně ve formě škrobu, při procesu zrání se mění na jednodušší cukry: sacharózu, glukózu a fruktózu. Proto by diabetici měli jíst co nejméně vyzrálé banány. Zato podíl bílkovin a tuků je téměř zanedbatelný.

Banán můžete jíst nejlépe čerstvý. V přírodě se vyskytuje ve vlastním hygienickém obalu – slupce, čímž je chráněn před nečistotami.  V obchodech najdete i sušený. Ten je dobrý mít při ruce, když Vás přepadne rychlý hlad a potřebujete honem něco zdravého slupnout.

Užití banánu v kuchyni je hodně pestré. Můžete jej použít do smoothies a všech druhů koktejlů, na dochucení ovesných kaší, do jogurtu ale i na nesladká jídla. Nakrájený banán můžete přidat do kari omáčky, výborná je i banánová salsa: banány nakrájíme na kostičky a rozmícháme s najemno nakrájenou cibulkou, paprikou, limetkovou šťávou a medem. Podávejte k rybím nebo drůbežím pokrmům.

Banánový dresink slouží jako protiklad k ostrým kořeněným jídlům, vyrobíte jej tak, že smícháte na kousky nakrájený banán s bílým jogurtem, drobně nakrájenou cibulkou a troškou kari. Podává se chlazený.

Užití banánu v kuchyni viz RECEPTY