AVOKÁDO

 

Avokádo a Avokádový olej

Avokádo je neuvěřitelně bohatým zdrojem zdravých - mononenasycených tuků. Navíc obsahuje rostlinný sterol beta-sitosterol, který blokuje vstřebávání cholesterolu z potravy a protirakovinovou složku glutathion - známý antioxidant.

Avokádo používejte jako náhražku jiných zdrojů tuků, nikoliv společně s nimi. Např. pokud nakrájíte avokádo do zeleninového salátu, nemusíte používat žádný jiný olej. Rozmačkané avokádo můžete použít i místo margarínu na chléb.

Vzhledem k tomu, že avokádo je energeticky vydatné, na salát pro 4 osoby stačí nakrájená půlka. Druhou půlku zakápněte citronem, uchovejte v lednici a spotřebujte do 3 dnů.

100% čistý Avokádový olej se získává následujícím způsobem:
- vyzrálé avokádo se sklidí, pečlivě přetřídí a nejvyzrálejší plody bez slupky a bez jádra se zpracují přírodní cestou pod tlakem (lisováním) za studena
(panenský avokádový olej surový), dekantací (oddělením nečistot slitím kapaliny po jejich usazení), centrifugací (odstředěním) a filtrací surového oleje se
obdrží vyjímečně čistý olej - 100% panenský avokádový olej, který si zachovává všechny vlastnosti čerstvého avokáda.

 

Složení avokádového oleje

Avokádový olej je díky svým kvalitám vhodný ke každodennímu použití - je bohatý na nenasycené mastné kyseliny - mononenasycenou ( 96% kyselina olejová) a polynenasycenou (98% kyselina linolová), obě pro organismus nepostradatelné. Má nízký obsah mastných nasycených kyselin, je bohatým zdrojem vitamínu A, B, D a E (přírodní = tokoferol, zpomalující stárnutí - nezbytný antioxidant pro člověka), a zároveň může obsahovat až 2,4% bílkovin (proteinů). Zejména obsahuje betasitosterol, který podporuje snižování "špatného" cholesterolu v krvi. I betasitosterol je účinný antioxidant.

 

Účinky
 - kontrola nadváhy 
 - snižování koronárních rizik - srdečního infarktu
 - prevence proti vysokému krevnímu tlaku 
 - absorpce škodlivého cholesterolu 
 - léčba cukrovky    
 - regulace a prevence křečových žil (varixů)
 - problémy prostaty    
 - prevence určitých druhů rakoviny   
 - odstraňování volných radikálů z těla  
 - ochrana pleti   
 - prevence celulitidy a zpomalení procesu stárnutí    
 - regenerace tkání  
 - lupenka, ekzém, padání vlasů    
 - potíže se zrakem či infekcemi    
 - nervový systém, deprese
 - potíže se zácpou

 

Uživí v kuchyni viz Recepty