ARGANOVÝ OLEJ

 
 

Arganový olej

Arganový olej se získává lisováním za studena z jader stromu Argánie trnité (Argania spinosa), který se vyskytuje pouze v jihozápadní části Maroka. Jádra ořechů jsou domorodci zpracovávány tradičními postupy. Podle doby sběru a způsobu výroby se arganový olej dělí na kosmetický a potravinový (mandle jsou zpracovávány až po jejich upražení), to ovšem má vliv hlavně na zvýraznění jejich chuti, nikoliv však na obsah účinných látek.

Složení arganového oleje:

Arganový olej obsahuje 20% nasycených a 80% nenasycených mastných kyselin (kyseliny stearovou, linolenovou - 30-33%, olejovou). Dále pak tocopherol (přírodní vitamín E), skvalen, karotenoidy a steroly (fytosteroly).

Účinky arganového oleje

Při vnitřním užívání

o    snižuje riziko tvorby rakoviny (plic, prostaty, žaludku a zažívacího traktu) - má antioxidační účinky díky vitamínu E

o    poskytuje ochranu před chorobami srdce - snižuje hladinu „škodlivého“ cholesterolu (steroly /fytosteroly/ udržují strukturu a funkci buněčných membrán a zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střev do krve. Nevstřebaný cholesterol je tak vyloučen z těla)

o    zpomaluje proces chorob - Bechtěrev, Parkinson - při degenerativních změnách buněk ( skvalen je zdrojem buněčného kyslíku zejména pro mozek, játra, slezinu, ledviny, podkoží a reprodukční orgány)

o    posiluje nervový a lymfatický systém

o    napomáhá při odbourávání tukových zásob – zlepšuje metabolismus

o    zpomaluje stárnutí

 

Při vnějším použití – pro kosmetické účely

o    zmírňuje proces stárnutí, zvláčňuje pokožku, vyhlazuje vrásky

o    řeší potíže s akné

o    výrazně napomáhá při léčbě lupénky, ekzémů i dalších onemocnění kůže

o    chrání pokožku před vysycháním a činí ji hebkou a vláčnou

o    posiluje nehty a vlasy